RedCircle.png

Velkommen

... til Mediano Håndbold. Vores nyeste skud på stamme.

Vi giver det fascinerende spil tid, ord og perspektiv. 
Vi ønsker at skabe scenen for den store håndboldoplevelse.
Skabt af dig og af os.

Special om islandske UMF Selfoss - Vulkanøens talentfabrik

Special om islandske UMF Selfoss - Vulkanøens talentfabrik

Podcast: Vi zoomer ind på håndboldklubben UMF Selfoss, der netop har vundet det islandske mesterskab på herresiden med en trup, hvor 10 af 14 spillere var af egen avl. Hvad er det, de kan i den lillebitte by med knap 7000 indbyggere? Vi har spurgt Christian Bonde Povlsen og Laurids Søgaard Petersen fra SDU, der har skrevet speciale om klubbens talentudviklingsmiljø.

SparKron pic under underrubrik.png

I 2017 havde Island lidt over 6000 aktive håndboldspillere på tværs af køn og alder. Til sammenligning havde man i Danmark sidste år mere end 100.000. De tal siger isoleret set måske ikke så meget, men det er med til at sætte tingene en smule i perspektiv. For Island er et land, der præsterer ‘på trods af’, fortæller Laurids Søgaard Petersen og Christian Bonde Povlsen i denne udsendelse. De to har netop færdiggjort deres speciale på SDU ved Institut for Idræt og Biomekanik. Her satte de fokus på de nykårede islandske herreligamestre UMF Selfoss og klubbens talentudviklingsmiljø.

På Selfoss’ meterskabshold var 10 af 14 spillere af egen avl. Og ved VM i januar havde fem spillere i den islandske trup en længere fortid i UMF Selfoss. Kigger man uden for Islands grænser, har klubben også været særligt dygtige til at agere springbræt, når de største talenter skulle videre til større og stærkere ligaer. Tag Aalborg Håndbold som eksempel. Her render Omar Ingi Magnusson og Janus Smarason rundt. Begge Selfoss-drenge. Begge med håndboldopdragelse i en lillebitte islandsk by med 7000 indbyggere.

Det store spørgsmål er så - hvad kan de i Selfoss? Hvorfor spytter vulkanøens talentfabrik så mange spillere ud? Og hvad kendetegner det talentmiljø, de kan tilbyde deres unge håndboldspirer? Med udgangspunkt i Christian og Laurids’ speciale har vi bl.a. søgt svar på det.

Derudover taler vi også om, hvad vi i Danmark kan lære af eksempelvis Selfoss, men omvendt også, hvor vi i Danmark er rigtig godt kørende, når det kommer til at udvikle fremtidens håndboldstjerne.

God fornøjelse!

Hvis du vil have mere indhold fra Mediano Håndbold, får du en hjælpende hånd med at finde vej nedenfor. Du kan blandt andet høre, da Emil Halkier forleden besøgte den tidligere landsholdsspiller og idrætsforsker Merete Møller på SDU i Odense. Som 19-årig var Merete med til at vinde verdensmesterskabet med ‘De Jernhårde Ladies’. To år senere blev hun erklæret håndboldinvalid og stillet et liv med artrose i udsigt. I udsendelsen fortæller Merete åbent og ærligt om et hårdtprøvet knæ, om et alt for tidligt karrierestop, et liv med artrose, VM-guldet, landingen på bagkant af håndboldkarrieren, men drager også sin viden in om skadesforskning i håndboldsporten.

Vi har været i gang med Mediano Håndbold i over et år og fortsætter med at levere gratis håndboldindhold til jer lyttere. Det kan vi kun, fordi Sparekassen Kronjylland har været med som hovedpartner hele vejen. Det er vi enormt stolte af og endnu mere, fordi Sparekassen Kronjylland også er med på rejsen i hele 2019.

Du kan finde Mediano Håndbold både på Facebook, Twitter og Instagram, hvor vi løbende deler vores udsendelser. Vil du automatisk have besked, når der er en ny podcast i farvandet, kan du abonnere på os på Soundcloud eller der, hvor du normalt finder dine podcasts.

Sparkron pic bund.png

Foto: Jörg Schüler/Getty Images

Special med idrætspsykolog Thomas Piil Torabi

Special med idrætspsykolog Thomas Piil Torabi

Stabile Aalborg kronede værket med mere guld

Stabile Aalborg kronede værket med mere guld